Dlaczego ludzie kochają alpinizm?

Wielu ludzi może nie rozumieć do końca po co ryzykować życiem i wspinać się na bardzo wysokie szczyty. Jednak istnieje wielu śmiałków, dla których jest to pasja, ale też daje im to tak wile radości, że cały czas chcą osiągać coraz wyższe szczyty.

Alpinizm – dlaczego ludzie tak uwielbiają ten sport ekstremalny?

Wiadomo, że do tego sport trzeba być przygotowanym psychiczne, ale też fizycznie. U każdego z nas w pewnym momencie pojawia się strach, ale powinniśmy go próbować przezwyciężać. Przed wejściem na dany szczyt trzeba się długo przygotowywać, aby wytrzymać takie wejście fizycznie, ale należy też dokładnie sprawdzić cały sprzęt, który będzie służył do takiej wyprawy.

Jak przygotować się do wyprawy w bardzo wysokie góry?

Należy pamiętać, że jedne błąd w czasie wchodzenia na szczyt może nas kosztować życie, dlatego należy wszystko dokładnie zaplanować i nie ryzykować, gdy na przykład pogoda  będzie zbyt słaba na takie wędrówki. Treningi powinno się rozpocząć już kilkanaście tygodni przed planowanym wyjazdem. Należy dobywać przynajmniej trzy treningi kondycyjne w tygodniu, które mogą trwać nawet do dwóch godzin. Wiadomo, ze po sporej ilości wypraw znamy już swój organizm, ale lepiej konsultować intensywność naszych ćwiczeń z jakimś specjalistą od tego typu przygotowań. Lepiej ten rodzaj treningu przeprowadzać w terenach górskich, gdzie przyzwyczajamy ciało do pokonywania długich odcinków pod górę.

Przed wyjazdem należy dokładnie sprawdzić organizm, ponieważ w wysokich górach jest mniejsza dostępność tlenu, dlatego musi być on w jak najlepszej kondycji. Powinno się wykonać szczegółowe badania serca, ale też krwi i sprawdzić dokładnie jaką mamy wydolność.