Kiedy należy zmienić łańcuch w motocyklu? Czy można zrobić to samemu?

Łańcuch to bardzo ważny element Twojego motocykla. Przenosi on moc z silnika na tylne koło. Łańcuch może przetrwać tysiące kilometrów, ale wymaga konserwacji. Kiedy należy dokonać wymiany łańcucha w motocyklu? Czy można ją wykonać samodzielnie?

Kiedy należy wymienić łańcuch?

Łańcuch należy wymienić, gdy:

  • Rozciągnął się za bardzo, można to sprawdzić, używając linijki i mierząc od jednego otworu na nity do drugiego (odległość między dwoma otworami na nity nazywa się skokiem). Jeśli odległość między dwoma nitami jest większa niż 1,5 mm to czas na nowy (0,1 cala).
  • Nity są luźne lub zerwane, oznacza to, że nie trzymają się już razem i mogą odpaść podczas jazdy. W takiej sytuacji usłyszysz grzechoczące dźwięki dochodzące z wnętrza wahacza, co nie jest dobre, ponieważ może spowodować uszkodzenie innych części roweru, takich jak przerzutki lub koła zębate!

Można to zrobić samemu, ale nie polecam. Jeśli nie masz dużego doświadczenia w pracy przy motocyklach i nie czujesz się dobrze z narzędziami i technikami związanymi z tą czynnością, prawdopodobnie lepiej zostawić to profesjonalistom. Typowa żywotność łańcucha motocyklowego wynosi 10 000 mil (16 093 km) lub dwa lata. Jest to po prostu średnia, a nie sztywna zasada. Niektóre łańcuchy działają dłużej niż inne, a niektóre motocykle wymagają częstszej wymiany niż inne. Jeśli jeździsz w warunkach piaszczystych lub mokrych, jeśli codziennie dojeżdżasz do pracy w ruchu ulicznym lub jeśli Twój rower jest wykorzystywany jako wół roboczy, a nie tylko do rekreacyjnych przejażdżek w weekendy, być może będziesz musiał wymieniać łańcuch częściej.

Należy również rozważyć wymianę kół łańcuchowych w tym samym czasie, co wymiana łańcucha, ponieważ z czasem ulegają one wspólnemu zużyciu.